0505 579 17 20

Karbon Ayak İzi Hesaplama

Enerjinin dünya üzerinde ve ülkemizdeki önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Enerji tüketiminin geçtiğimiz senelere oranla çok daha arttığı dünyamızda enerji ihtiyaçlarının neredeyse %79´u fosil kaynaklı üretim tesisleri aracılığı ile sağlanıyor. Malesef bu kullanılan fosil kaynaklı üretimler nedeni ile iklim değişikliği kaçınılmaz oluyor ve küresel  anlamdaki meydana gelen bu iklim değişikliğinde ısımızı koruyan sera gazlarının neredeyse tamamının da insan faaliyetleri nedeni ile olduğu biliniyor.

Bu kapsamda "Karbon Ayak İzi" küresel ısınma sorunlarının başlıca sorumlusu olarak bilinmekte olan karbondioksit cinsi ile ölçülebilen ve üretmiş olduğumuz sera gazlarının miktarı ile firmaların, insanların doğrudan ya da kullanmış oldukları ürünler nedeniyle enerji harcanması kapsamında dünya üzerine bıraktıkları zararlar bütünüdür.

İnsanların dünya doğasına bırakmış olduğu hasarların büyük bir bölümü karbon salınımı ile ölçülmektedir. Bunun ölçümü için geliştirilen karbon ayak izi kavramıdır.

Atmosfere salınan sera gazları karbondioksit (CO2) değerinde bazı yöntemler yapılarka hesaplanır. Dünya´ya oldukça zarar veren bu salınım nedeni ile bugün hepimizin yaşamaya başladığı, hissetmeye başladığı küresel ısınma durumları, iklim değişiklikleri, çeşitli doğa olayları, doğal hayatın tehlikeye girmesi gibi durumları beraberinde getirmektedir. Bugün hissettiğimizin çok daha fazlasını ilerleyen senelerde hissedeceğimizden emin olabilirsiniz. İşte bu zararların çok daha az seviyelere indirilerek daha az hissedilebilmesini sağlamak amacı ile bazı yöntemler geliştirilmektedir.

KARBON AYAK İZİ HESAPLAMASI

Bu hesaplamaların yapılabilmesi için bazı standartlar vardır. Geliştirilen metodlar ile beraber yapılan ölçümler sayesinde karbon ayak izi hesaplanacaktır. Genellikle senelik bazda ve ton bazında hesaplama yapılmaktadır. 2 farklı gruba ayrılan karbon ayak izi birincil ve ikincil olarak ayrıştırılır. Hesap yapıldığı dönemlerde bu grupların önemi büyüktür. Bir karbon ayak izi hesalaması yapılırken sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik ve firmanın imajı bakımından önem arz edildiği bilinmektedir. Ayak izinin azaltılması için gerekli olan her adımı firmaların atması önerilir ve bu kapsamda Dünya´nın her ülkesinde bazı çalışmalar yapılır.

Biz  Florya Cert olarak sizlere, Türkiye´nin herhangi bir şehrinde faaliyet gösteren firmanıza " karbon ayak izi hesaplaması " hizmeti verebilmekteyiz. Alanında uzman danışmanlarımız ile sunacağımız bu hizmet hakkında detaylı bir bilgi edinebilmek için incelediğiniz web sitemizde yer alan telefon numaralarımızı arayabilirsiniz.

ISO 14067 Ürün Karbon Ayak İzi Oluşturma

Florya Cert olarak bu kapsamdaki tüm konu başlıklarını ele almak istiyoruz. Bir diğer husus ise bu alanda ISO 14067 hususudur. Dünya´da yer alan firmaların pazarda rekabete ayak uydurabilmesi için ürettiği ve satışa hazır olarak piyasaya çıkarmak istediği ürünlerin karbon ayak izinin hesaplanması önemlidir. Bu işlem tüketicilerin istediği ve çevresel döngüye firmaların ne denli saygı duyguğunu gösteren, tüketicilerin firmaya olan güveninin artmasını sağladığı bir sistemdir.

ISO 14067 kapsamına girecek olan ürün olabilir ya da hizmet olabilir. ISO 14067 ile alakalı çok daha detaylı bilgi almak ve iso belgesi fiyatları öğrenmek için bizi arayabilirsiniz.

KARBON AYAK İZİ DANIŞMANLIĞI

Florya Cert hizmetleri kapsamında bu danışmanlık sizlere sunuluyor. Fabrika veya işletmenizdeki faaliyetlerinizde karbndioksit ve diğer sera gazı emisyonlarınızın Co2 cinsinden çevreye vermiş olduğu zarar ile alakalı sayısal anlamdaki hesaplama ve raporlama faaliyetlerinden yararlanabilmek adına bizi arayabilirsiniz.

Kurumsal karbon ayak izi az olan firmaların prestij bakımından iyi konumda olacağını biliyoruz. Ayrıca sürdürülebilirlik ve geleceğe bağlı kalan sağlam hedefleri bulundukları kapsamında piyasadaki itibarı artacaktır. Yatırımcı çekmek ve işlerini bir sonraki aşamaya taşımak isteyen firmaların ihtiyacı olan tüm çözümleri sunuyoruz. Karbon ayak izi danışmanlığı hizmetimizden yararlanmak ve en iyi teklifleri almak için geç kalmayın..

 • Eski Büyükdere Cad. No:27 Maslak - Sarıyer / İstanbul
 • 0505 579 17 20
 • 0505 579 17 20
 • info@floryacert.com
 • Kurum
 • Kurum
 • Kurum
 • Kurum
 • Kurum
 • Kurum
 • Kurum
 • Kurum
 • Kurum
 • Kurum
 • Kurum